U okviru sedmog ciklusa alternativnog visokoškolskog interdsiciplinarnog obrazovnog programa "Ženske studije 2025. Subotica" održana su dva predavanja 26. aprila 2025. u prostoru Savremene galerije Subotica i onlajn.
Dr Uglješa Belić je održao predavanje "Rodna dimenzija enciklopedijskog teksta : ideologizacija i interkulturalnost" i prezentovao rezultate istraživanja koje je za cilj imalo da istraži implicitne diskriminacije prema ženama iz različitih grupa u postojećim enciklopedijskim odrednicama (Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka; Enciklopedija Jugoslavije (prvo i drugo izdanje); Srpska enciklopedija I Enciklopedija Vojvodine), te da predlog za prezentaciju žena u encikopedijskom tekstu kojim se uvažavaju rodne i druge razlike i specifičnosti kako iz istorijske tako i iz savremene perspektive.
Dr Mirjana Dokmanović u izlaganju "Rodno odgovorni budžeti" fokusirala se na pojam i značaj primene rodno odgovornog budžeta sa naglaskom na lokalni nivo. Takođe je predstavila i vezu rodno odgovornog budžetiranja sa ženskim ljudskim pravima, demokratizacijom i razvojem društva, kao i specifične koristi za žene i lokalnu samoupravu i istakla i ulogu ženskih i rodnih studija u Srbiji u razvijanju i unapređivanju znanja u ovoj oblasti.
Moderirala je dr M. Dokmanović
M. Bašaragin
Donatorska podrška: Rekonstrukcija Ženski fond, Beograd
A. Kovač Striko, G. Francišković, T. Gnjidić Milić, M. Dokmanović, H. Savić, M. Nedić
Foto: dokumentacija ŽSI