Udruženje „Ženske studije i istraživanja“ Subotica
i Inspirahub Subotica
Tribina
Položaj žena u nauci u Srbiji danas – razgovor sa naučnicom
povodom Međunarodnog dana žena i devojaka u nauci
6. februar 2026. 18.00h
InspiraHub (Vladimira Nazora 7, Subotica)
Govore:
Dr Margareta Bašaragin
Dr Mirjana Dokmanović
Moderira:
Mr Tanja Perić
dni dan žena i devojaka u nauci 11. februar ustanovila je Generalna skupština Ujedinjenih nacija (UN) 2015. godine sa ciljem podsticanja žena i devojaka da se bave naukom i naučnoistraživačkim radom.
Doprinos žena u društveno-humanitističkim, medicinskim i prirodno-matematičkim naukama u Srbiji i svetu i dalje nije dovoljno (pre)poznat. Naučnice se suočavaju sa naporima da zauzmu svoje mesto u akademskom svetu i društvu, sa predrasudama i diskriminacijom u profesionalnom radu i privatnom životu. Naročito su u nepovoljnom položaju istraživačice i naučnice iz interdisciplinarnog polja ženskih i rodnih studija, koje nastoje da osiguraju vidljivost i institucionalnu podršku.
Ovaj dan podseća na važnost jednakog pristupa obrazovanju, istraživačkom radu i rukovodećim pozicijama, te naglašava potrebu za rodno osetljivim politikama u nauci. Vidljivost, priznanje i nagrade za naučnice predstavljaju ključne korake u prevazilaženju strukturnih barijera i jačanju prisustva žena u svim oblastima nauke.
eta Bašaragin je doktorirala 2017. na ACIMSI Centru za rodne studije UNS. Poverenica je podružnice novosadskog Udruženja „Ženske studije i istraživanja” u Subotici od 2020. a koordinatorka od 2025. Dobitnica nagrade „Anđelka Milić 2022”, priznanja „Bring the Noise“ (2023) i godišnjeg priznanja Saveza antifašista Vojvodine (2023).
Dr Mirjana Dokmanović doktorirala na ACIMSI Centru za rodne studije UNS u Novom Sadu (2007). Naučna je saradnica Instituta društvenih nauka u Beogradu, u penziji; međunarodna ekspertkinja za ljudska prava, ženska prava, rodnu ravnopravnost, rodne analize javnih politika i unapređenja antidiskriminacionih politika (UNDP, UNIFEM, UNPFA, SEESAC i dr.). Dobitnica nagrade „Anđelka Milić” SeFema (2022). Sadranica ŽSI.
Mr Tatjana Perić je doktorantkinja na Centru za rodne studje, UCIMSI, UNS; ekspertkinja u polju ljudskih prava i diskriminacije s posebnim fokusom na pitanja etniciteta i verospovesti.
(Foto: chatgpt)
RS
HU
EN
DE